Darila za otroke naj ne bodo preveč razkošna
Pravijo, da so med slovenskimi otroci čedalje večje socialne razlike, ki se odražajo v tem, kaj otroci imajo, kaj jim starši privoščijo, kako so videti in kaj počnejo. Tako nekateri starši otroku ne morejo plačati niti šole v naravi, drugi pa gredo med počitnicami v tople kraje, nosijo drage blagovne znamke, imajo drag mobilni telefon in svoj lastni prenosni računalnik – in to že pri letih, ko ga dejansko sploh še ne bi potrebovali. Tudi otroci sami jasno opažajo razlike med njimi, saj se nekateri v šoli postavljajo, drugi pa zaradi tega skrivajo, da je pri njih drugače, da morajo…
Igre za otroke
Zakaj je igra pomembna? Igre za otroke pomagajo razvijati njihov um, logiko, retoriko, spomin, koordinacijo in še marsikaj. V vsakem primeru se skozi igro otroci učijo, zraven njih pa pogosto tudi odrasli, saj imamo danes na voljo množico različnih igric za otroke, ki jih še pred nekaj leti ni bilo, kaj šele pred nekaj desetletji, ko so odraščali dedki in babice. Seveda so se tudi oni igrali, načini pa so bili drugačni in tudi vedenje o razlogih za igro je bilo veliko bolj površno in so ga njihovi starši dojemali bolj iz vidika “dobro, da so se sami zamotili”. (več …)
Miselne igre spodbujajo k logičnem razmišljanju
Velika večina sodobnih iger je namenjena kratkočasenju, smehu in zabavi v družbi, malo pa je takšnih, ki so za vas resnični izziv. Takšnih, ob katerih je treba pošteno napeti možgane, sicer ne boste prišli do rešitve. Miselne igre so v prvi vrsti uganke, ki jih lahko rešimo zgolj z logičnim sklepanjem in nemalokrat z neštetimi poskusi, ki se izjalovijo – dokler nam nazadnje ne uspe in ugotovimo, da rešitev sploh ni tako težka, le razmišljati je treba nekoliko »izven okvirjev«. Najbolj uspešni so pri miselnih igrah zato tisti, ki so tudi sicer uspešni pri matematiki, logiki in prostorski predstavi. (več…
Starševstvo je najprej vzgoja sebe, nato pa še otrok
Včasih se starši ob otrocih počutijo, kot da so z njihovim prihodom izgubili sebe, take, kot so se poznali prej, da so izgubili čas zase, za svoje hobije, sproščeno življenje. Zdi se jim, da se prav zaradi njih ne zmorejo samouresničiti tako, kot so si včasih želeli. (več …)
Ko nisem več sam
Rojstvo otroka je najlepši dogodek v vsaki družini. Je med vami nov družinski član? Morda pa vam veliko srečo kalijo težave s prvorojencem? Potem ne prezrite sledečega članka, ki vam bo v pomoč pri vzgoji in s pomočjo katerega boste v svojo družinico lažje vrnili mir, razumevanje in srečne trenutke za vse. (več …)
Kaj so otrokove pravice
Človekove pravice so pravice vseh nas in so zapisane v Deklaraciji o človekovih pravicah, v raznih konvencijah ter v Ustavi Republike Slovenije. Pravice otrok in mladih do osemnajstega leta starosti pa so poleg teh zaradi svoje pomembnosti zapisane še posebej. Natančneje jih določa Konvencija o otrokovih pravicah, ki so jo podpisale mnoge države po svetu, med katerimi je tudi Slovenija. Leta 2002 je bila pri Varuhu človekovih pravic RS ustanovljena posebna skupina, ki deluje na področju varstva pravic otrok in mladih. Vsak otrok ima pravico do zdrave in varne mladosti. Skupaj z odraslimi, ki smo za to odgovorni, imajo možnost…
Otroci z očali
Otroci z očali so bili v preteklosti velikokrat tarča posmeha. Očala so bila nujno zlo, največkrat dolgočasne rjave barve in povsem neskladna z otrokovim obrazom. Danes pa je seveda drugače. Poleg večje tolerantnosti je na razpolago tudi velika izbira okvirjev in nakup očal ni več samo nuja. Še več, očala so postala celo modni dodatek in nosijo jih filmske in glasbene zvezde. Nočem očal!Problema izbire torej ni več, ostala je le težava, kako najmlajšega prepričati, da jih potrebuje. Očala vidi le kot nadlogo, ki ga moti na nosu in mu je v napoto. (več …)
Vzgoja k varčnosti se začne z igro
So nakupovalni pohodi po trgovskih centrih primerni za malčka? Mnenja so zagotovo različna, a pri nas doma smo menili, da je bolje izkoristiti proste trenutke za skupne sprehode in izlete v naravo, obisk zanimivega igrišča, gledališke predstave, ali igro doma. Tako sva si večje nakupe z možem razdelila, male nakupe v bližji trgovinici pa smo opravili skupaj. (več …)
Naučimo otroke ravnati z denarjem
Otroci se že od najzgodnejšega otroštva učijo s posnemanjem vedenja staršev. Odnos staršev do denarja in način njihovega ravnanja z denarjem, bo temelj za otrokov odnos do denarja. Pomembno je, da znamo starši smotrno ravnati z denarjem in razvijemo ustrezen odnos do njega. Za znanje iz upravljanja z osebnim premoženjem velja, da nas tega ne naučijo v šoli. Po večini nas tega tudi niso naučili doma, v družini. Znanje si moramo velikokrat pridobiti sami. Naša odgovornost je, da ga prenesemo na otroke. Sodobna družba je skrajno potrošniško naravnana in otroci postajajo za ponudnike vedno zanimivejši segment potrošnikov. Zato je prav,…
Kako pripraviti otroka na prihod novorojenčka?
Če vas je pred prihodom prvega otroka skrbelo, ali boste dobri starši, ali boste znali skrbeti za otroka, kakšen bo porod, kako bo rojstvo novega člana vplivalo na vajin odnos in verjetno še nešteto drugih stvari, se ob prihodu drugega otroka srečujete s čisto drugimi izzivi. Zaupanje vase ste kot starši že pridobili, tudi vaš družinski ritem je že kar utečen in vse je pripravljeno na prihod novega člana. A s tem je povezanih tudi nekaj novih skrbi in ena glavnih med njimi je gotovo tudi ta, kako na prihod novorojenčka pripraviti prvega otroka. Za vas odgovarja Petra Cankar, ,…